Stetne supstance u kozmetickim proizvodima

недеља, април 19, 2015 prettyandstylish 8 Comments

Cao drage moje..:)

Pretpostavljam da svaka od nas nema uvek vremana da jos u prodavnici proveri sastojak proizvoda koji kupuje.Desava se da pravu istinu saznamo tek kada na miru pregledamo isti.Mnogi proizvodjaci su skloni da na pakovanju utisnu nepostojanje nekog stetnog sastojaka, na koji mi u sastavu umemo da naletimo.To je obicno slucaj sa parabenom, parafinom i alkoholom.Inspirisana svime sto se oko nas desava, ukljucujuci i mnoge neizlecive kozne bolesti, odlucila sam da sa vama podelim moje znanje vezano za ovu temu.



Nece uvek znaciti da ce vas stetni sastojci zaobici, ukoliko kupite proizvod koji kosta 5000 dinara ( uzela sam ovu cenu kao primer).Naprotiv. Zbog aktuelnosti samog brenda, mnogi potrosaci ne obracaju paznju na sastav proizvoda, verujuci u to da se u skupim preparatima to ne moze naci. Naravno, to je apsolutno netacno, jer upravo zbog tog ljudskog verovanja, vecina ovih proizvoda sadrzi mnoge stetne supstance, koje su itekako lose za nas, i vremenom umeju da nam naprave problem. Da li smo se ikada zapitali sta se to nalazi u jednom preparatu koji je sposoban da vam preko noci oparavi lice, ili za mesec dana obezbedi zdravije nokte.?!

Jedan od sastojaka koji se bukvalno moze naci  i osetiti u svakom proizvodu je alkohol. Kozmeticki proizvodi koji ga sadrze su uglavnom vlazne maramice, losioni za lice i tonici.U vecini slucajeva se  koristi etanol ili sd( specijalno destilovani) alkohol.Dokazano je da alkohol znatno istanjuje i isusuje kozu, i utice na prevremeno nastajanje bora.Nazalost, ovaj sastojak je jako tesko zaobici, jer ga sadrze gotovo svi kozmeticki proizvodi.





Vestacke boje se takodje cesto nalaze u preparatima za negu. One koje su bele, svetlo zelene ili zute, nisu pretnja za nasu kozu.Nasuprot tome, svi kozmeticki proizvodi jarkih boja, su itekako stetni.Prevashodno su glavni krivci za pojavu osipa, bubuljica, alergija, i cesto umeju da vam zapuse pore.

Ono sto je takodje zastupljeno kod mnogih  proizvoda su i te mirisne supstance, tacnije parfemi. Gotovo vecini  je vazno da poseduje proizvod prijatnog mirisa, i to u potpunosti razumem.Medjutim svi ti parfemi, mogu dovesti do ozbiljne iritacije koze.Najbolje je kupovati one  bez mirisa ili one koji su pak  neutralnog koje cesto zovemo proizvodima koji mirisu na cisto.

Naftni derivati ( mineralna ulja, parafin, vazelin i vosak) cine sastav skoro svih kozmetickih proizvoda.Pocevsi od krema za ruke i telo, balzama za usne i slicno.Medjutim ukoliko ste skloni alergijskim reakcijama, proizvodi koji sadrze ove supstanceu velikoj meri  su zasluzni za taj problem.

Sulfate cesto mozete vidjati u sastavu sapuna, sampona i gelova za tusiranje.Najveci problem koji oni uzrokuju je pucanje i isusivanje koze.Tako da ukoliko ste skloni ekcemima ili imate previse suvu kozu, vreme je da iz upotrebe izbacite proizvode koji u sebi sadrze sulfate.

Formaldehid, koji je inace kancerogena supstanca je nesto na sta se redovno moze naleteti u kozmetickim proizvodima, ako malo bolje pogledate.Najvise ga ima u sprejevima za kosu i lakovima za nokte.

Jos jedan sastojak koji je itekako vazno spomenuti je paraben.Mnoge kozmeticke kuce zbog zabelezenih kancerogenih pojava, izbacile su ovaj sastojak iz svojih proizvoda, no mnoge ga i dalje koriste.Jedna od nasih je i  Aura, u cijim sam proizvodima nazalost vise puta primetila postojanje ovog sastojka.U proizvodima se pojavljuje i pod nazivima methylparaben i propylparaben, ali ne dopustite da vas to zavara.Najvise ga ima u makeup, samponima i kremama za lice.





Nazalost, ovu su samo neke od stetnih supstanci, koje se mogu naci u kozmetici.Mislim da uvek, ali uvek treba obratiti paznju na sastav proizvoda, jer ipak to dolazi u kontakt sa nasom kozom.Takodje nemojte verovati ni takozvanoj sto posto prirodnoj kozmetici, jer i u sastavu njihovih proizvoda mozete naci dosta stetnih i gore pomenutih sastojaka.Naravno da ne mozemo da se odreknemo svih  proizvoda sa ovakvim sastavom, ali bar mozemo da vecinu njih napravimo kod svoje kuce i koristimo.


 To bi bilo sve za ovaj post..:)
                                                 
                  Da li obracate paznju na sastav kozmetickih proizvoda, i koliko vam je to vazno?

                                                        Do sledeceg posta..:)
                                                              Mimi..:*

8 коментара:

  1. Znači, zeleni, žuti i beli kozmetički proizvodi su bezbedni, a crveni, plavi, ljubičasti i sl. nisu? Kao i oni koji mirišu na čisto, ne znam da li ću to prepoznati, npr cvetni mirisi, jel oni mirišu na čisto? Da ti kažem u vezi parabena da sam ja viđala i etil,butil i izobutil paraben.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Svi ti koji su jarkih boja su losi..Pa vecina tih cvetnih mirisnih proizvoda u sebi sadrze parfeme, jedino ako u sastavu nije naznaceno da sadrze 100 posto prirodni ekstrakt nekog cveta.Miris na cisto, to ti je onaj neutralan miris, gotovo da mozes da kazes da proizvod ne mirise nimalo..Svega ima nazalost, paraben u svim oblicima..
      Hvala ti na komentaru..:)

      Избриши
  2. Ovakav tip posta je uvijek korisno pročitati i podsjetiti se na štetne supstance u kozmetičkim proizvodima

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Drago mi je da to mislis, i nadam se da sam ovim postom uspela bar malo da skrenem devojkama paznju da bolje pogledaju sastav proizvoda pre nego sto ga kupe..
      Hvala ti na komentaru..:)

      Избриши
  3. Post mi se svidjeo. Nedavno sam kupila kremu za lice koja mi je jako isusila kozu bas zbog alkohola u sastavu. Sad sam jos naucila na sta treba obratiti paznju. Hvala

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Nema na cemu, drago mi je da sam mogla da ti pomognem..:)
      Hvala ti na komentaru..:)

      Избриши
  4. Odlican post i vrlo koristan. Najbolja je prirodna kozmetika koja je minimalno obradjena ili po mogucstvu nerafinisana.

    ОдговориИзбриши